Tworzysz harmonogram w MS Project? Nie jesteś pewien czy wyrobisz się z danymi zadaniami na czas? A może wypożyczasz drogi sprzęt tylko na konkretny czas? Rozwiązaniem będzie zastosowanie rezerwy czasu, dzięki której przesunięcie poszczególnych zadań nie wpłynie na ostateczny termin zakończenia zadań, projektu oraz kolejnych zależnych od niego zleceń.

Proponowane przez nas zastosowanie buforu czasowego wraz z dedykowanym makrem to rozwiązanie, dzięki któremu zapanujesz nad przesunięciami w projekcie i będziesz miał pewność, że każdy etap projektu rozpocznie się zgodnie z planem. Zaoszczędzisz przy tym czas i pieniądze, nie ryzykując kosztownych przestojów wynajętego sprzętu czy bezczynnych godzin Twojego personelu.

Zostaw nam adres e-mail a otrzymasz przykładowy projekt wraz z gotowym makrem i instrukcją 🙂 


  1. Utwórz harmonogram projektu (tak jak robisz to zwykle). Nasz przykładowy harmonogram projektu obejmuje wykonanie koncepcji wraz z modelem 3D oraz projekt budynku. Jak łatwo zauważyć, jeżeli koncepcja budynku nie zostanie przygotowana na czas opóźni się również rozpoczęcie prac związanych z projektowaniem budynku.

  2a

  2. Dodaj pola Bufor czasowy i Data bufora (Pole Bufor czasowy jak i Data bufora są polami zawartymi w przygotowanym przez nas makrze)

  3. Dodaj zadania, które będą Twoimi buforami. W naszym przypadku zakładamy bufor zarówno dla koncepcji jak i dla projektu budynku. Dla zadań, które mają być buforami w kolumnie Bufor Czasowy wybieramy „Tak”.

  4. Pamiętajmy że, aby zdefiniować przesunięcie których zadań będzie miało wpływ na nasz bufor (zjadając go) musimy odpowiednio ustawić poprzedniki w kolumnie Poprzedniki.

  (Zadanie 1 i 2 wpływa na bufor koncepcji – poprzednikiem Bufora czasowego będzie zadanie o numerze 1 i 2)

  5. Ostatnim krokiem jest określenie Daty bufora oraz czasu trwania bufora. Data bufora określa maksymalny czas jego trwania (deadline).

  Bufory czasowe widoczne są na harmonogramie Gantt’a na kolor zielony, umożliwiający ich łatwą identyfikację.

  6. Zmieniając czas trwania zadań wpływających na nasz bufor widać również zmianę w jego czasie trwania.

  Jeżeli projekt opóźnia się i wykonanie koncepcji budynku będzie trwało dłużej niż planowane 7 dni to nasz bufor czasowy automatycznie skróci się.

  Tak więc jeżeli projektant 1 po wykonaniu 30 godzin zorientuje się, że wykonanie zadania zajmie mu więcej niż pozostałe 26 godzin, to każda dodatkowo zanotowana przez niego godzina będzie zjadać bufor.

  Jeżeli czas wykonania zadania będzie dalej się wydłużał to bufor czasowy zostanie w pełni wykorzystany a po jego przekroczeniu bufor przeznaczony dla kolejnego zadania będzie się zmniejszał.

  W przypadku, w którym zadania wpływające na Bufor wykonamy szybciej niż zakładaliśmy, zwiększy się on adekwatnie w liczbie dni.

  Zadanie „Projekt Budynku” planowaliśmy wykonać w ciągu 48 godzin.

  Zadanie udało się wykonać już w ciągu 40 godzin. Po zmianie czasu trwania zadania „Projekt budynku” widzimy jak rośnie nam nasz bufor czasowy.

  Zastosowanie bufora czasowego, w połączeniu z czasami wprowadzanymi na zadaniu, oraz tymi notowanymi przez ludzi, pozwala zapobiegać niekontrolowanym przesunięciom w projekcie.

  Dzięki temu możemy skupić się na zarządzaniu a nie na pilnowaniu harmonogramu! ?

  Zostaw nam adres e-mail a otrzymasz przykładowy projekt wraz z gotowym makrem i instrukcją 🙂 


   Dodaj komentarz

   Your email address will not be published. Required fields are marked *

   Post comment

   Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.