Czy wiesz czym jest tabela przestawna? Do czego służy? Jak można ją wykorzystać w pracy, aby zwiększyć efektywność swoich działań? Jeśli nie, to ten artykuł jest na pewno dla Ciebie. Postaramy się opisać najważniejsze elementy związane z tabelami przestawnymi i pokazać Ci jakie to jest proste.

Zacznijmy od tego – co to jest tabela przestawna? W skrócie to narzędzie do analizowania danych, wykonywania obliczeń i tworzenia podsumowań. Pozwala między innymi na wyświetlanie porównań, wzorców i trendów wynikających z danych w niej zawartych.

Jak się tworzy tabele przestawne? Bardzo szybko i prosto.

1. Jeśli mamy już przygotowane dane, na których chcemy pracować – zaznaczamy komórki z tymi danymi.

2. W górnym pasku wybieramy pole WstawianieTabela przestawna:

3. Następnie przy polu Wybierz dane, które chcesz analizować zaznaczamy pozycję Zaznacz tabelę lub zakres:

4. W kolejnym kroku należy w obszarze Tabela/Zakres sprawdzić zakres wybranych wcześniej komórek.

5. W polu Wybierz, gdzie chcesz umieścić raport w formie tabeli przestawnejzaznaczamy pozycję Nowy arkusz.

6. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

7. Po prawej stronie w Nowym arkuszu pojawia nam się następujące okno. Wybieramy tutaj Pola tabeli przestawnej, które chcemy wykorzystać do danej analizy.

 

Większość pól dodawana jest domyślnie. Na tym przykładzie widać, że wybrane Pole – Nazwa i Miasto – dodane są w okienku Wiersze. Jeśli chcemy przenieść je w inne okienko, wystarczy przeciągnąć je do docelowego obszaru.

Dlaczego naszym zdaniem warto z niej korzystać? Przede wszystkim dlatego, że jest łatwa do wygenerowania i używania wewnątrz firmy, pozwalana na przechowywanie danych bez dostępu do źródłowej bazy danych i może być używana w trybie offline.

Dzięki tabeli przestawnej możemy zobaczyć trendy, wzorce, różnorodne porównania, które ciężko zauważyć przeglądając dane ręcznie. Gwarantujemy, że jak zaczniecie z nią pracować, zapomnicie o problemach w tworzeniu raportów i podsumowań.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.