W różnych branżach podejście do premiowania zespołu po zakończeniu projektu potrafi znacząco różnić się od siebie. w wielu przypadkach tej premii nie ma w ogóle, gdyż firmy wychodzą z założenia, że pensja jest wystarczającym czynnikiem motywującym dla pracowników. Znaczna część firm stosuje premię uznaniową. Zazwyczaj metoda ta budzi wiele kontrowersji i często słyszy się, że niekorzystnie wpływa na spójność i atmosferę w zespole. Dzieje się tak dlatego, że nie zawsze osoba przyznająca taką premię wie o wszystkim i w związku z tym podział premii bywa często niesprawiedliwy.

Innym ze sposobów rozdzielania premii jest propozycja wykorzystanie mechanizmów z oceny 360°. w takiej sytuacji każdy z członków zespołu wystawia sobie jak i pozostałym członkom punktową ocenę. Ocenia w ten sposób ich wkład, wiedzę, zaangażowanie i umiejętności, które pozytywnie wpłynęły na realizacje projektu. Oceny wystawione przez Kierownika projektu z racji pełnionej przez niego funkcji są liczone podwójnie. Ankiety są anonimowe, a tylko otrzymane wyniki przekazywane są odpowiedniej osobie. Ma ona możliwość zapoznania się z ocenami jakie otrzymała jednak nie wie kto je wystawił.

Suma punktów uzyskanych przez wszystkich pracowników stanowi pule punktów, która jest przyrównywana do całego budżetu premiowego i dzielona proporcjonalnie do uzyskanych przez każdego z członków zespołu punktów.

Zazwyczaj przy pierwszej takiej ocenie zespół kieruje się jeszcze sympatiami. Widząc jednak jak później następuje podział premii i np. osoba, która nie wykazała się niczym szczególnym, a po prostu jest lubiana dostaję większą część premii niż inny członek zespołu, który znacznie przyczynił się do sukcesu projektu następuję pewna konsternacja i zrozumienie zasad tego mechanizmu. Do wszystkich dociera, że ocenianie wg sympatii jest w pewien sposób niesprawiedliwe i przy kolejnej ocenie już każdy przyznaje punkty wg poprawnych kryteriów.

Taki sposób oceniania znacząco poprawia poziom współpracy w zespole, bo każda z osób ma świadomość, że nie wystarczy tylko pokazywać przed Kierownikiem projektu, że dobrze pracuję ale jej faktyczny wkład w dany projekt jest rzetelnie oceniany przez każdą z osób, z którą współpracuje. Dodatkowo jeśli taki system premiowania mamy zintegrowany z naszym systemem do zarządzania projektami to większość rzeczy może dziać się automatycznie. Kwota premii jest pobierana z budżetu premiowego zaplanowanego w harmonogramie projektu, w ocenie biorą udział osoby, które zostały oznaczone jako członkowie zespołu, a cały proces uruchamia się po ustawieniu odpowiedniego statusu na zadaniu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.